Pekin przewodnik

Pekin jest najlepiej podsumować słowami pisarza i dramaturga Lao She (1899-1966), jednego z najsłynniejszych synów miasta: „brudne, piękne, dekadenckie, tętniące życiem, chaotyczne, bezczynne, kochane”. Od rozciągniętych ogrodów cesarskich do ciasnych korytarzy hutong, Pekin pulsuje witalnością i sprzecznościami. Cesarze dynastii Ming, przewodniczyli w tworzeniu arcydzieł, takich jak Świątynia Nieba, Zakazane Miasto, a na późniejszych etapach również Wielki Mur Chiński – Pekin, który był nie mniej niż centrum wszechświata. Istnieje jeszcze milion innych powodów, dla których warto odwiedzić dzisiaj Pekin. Jest to centrum kulturalne i polityczne narodu, a drugie co do wielkości miasto w Chinach. Posiada zarówno nowoczesne cuda, jak i słynne świątynie i ogrody, tkane przez brzęczącą metropolię (modernizacja stolicy przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi Pekin 2008 doprowadziła do powstania kultowych nowych budynków, takich jak CCTV Tower, Ptasie Gniazdo i Water Cube).
Możesz czuć się tu nieco bardziej zrelaksowany niż w Szanghaju i Hong Kongu, ale nadal jest tu pełno ludzi. Najlepszym sposobem transportu po mieście są taksówki lub metro, ale wypożyczalnie rowerów również są dobrym pomysłem, aby poznać to przepiękne miasto. Jest to ogromne miasto, z niezwykłymi miejscami, daleko i szeroko rozłożonymi. Podróż do Pekinu jest najlepsza podczas jesiennych miesięcy, od września do listopada.
Jest wtedy ładna pogoda i mniej turystów. Zimy są tu lodowate, ale miejsca są mniej zatłoczone, a wiosny są suche, ale tłumy turystów są duże, następnie wielkich tłumów spodziewaj się w czasie Festiwalu Wiosny. Lato jest płonącym gorącem z ciężkimi ulewami, ale także szczytem sezonu turystycznego. Ostrzeżenie, zanieczyszczenie powietrza jest najgorsze w zimie i w lecie.